Our Staff

Senior Leadership Team

Our Staff 2019/20

 

Sarah Apsey

Science Teacher

Jo Ashman

DT Teacher

Danielle Auchterlonie

Teaching Assistant

Polly Badham-Thornhill

Teaching Assistant

Elizabeth Bainbridge

Head of Moreton House / Drama Teacher

Donna Beachgood

Art Teacher

Gareth Beynon

Headteacher

Victoria Black

SENCO

Joe Blann

Head of House Rodney/Teacher of PE

David Britton

DT Teacher

Claire Brooke

Leader of Numeracy / Second in Maths

Cheryl Brown

Teacher of English

Abigail Cammish

Teacher of English

Tatjana Carle

KS4 Maths Co-ordinator

Mandy Clarke

Year 6/7 Transition

Nicola Clayton-Jones

English Teacher

Celia Clement

Head of Bilbie House / PE Teacher

Phil Cocks

Deputy Headteacher

Steve Conway

Head of Performing Arts

Nicola Crocker

Science Technician

Suzanne Daly

PE Teacher

Ben Doherty

Head of DT

Kate Duncan

Cover & Attendance Officer

Toby Dunford

Geography Teacher

Deborah Elsom

Data Manager

Mark Farley

Facilities Manager

Julie Farr

Careers Advisor

Paula Filer

Finance Manager

Ella Fletcher

PSRE & Social Sciences Teacher

Charlotte Foley

PE Teacher / Primary Sports' Co-ordinator

Francine Fry

Higher Level Teaching Assistant

Andrew Fudge

Teacher of ICT and Business

Jane Gardiner

Head of  ICT and Business

Rhian Gordon

Music Teacher

John Grogono-Thomas

Maths Teacher

Jane Hallt

Caretaker

Nick Hammett

Head of Careers

Charlene Hathaway

HR Officer

Sarah Hayes

Maths Teacher

Alison Hellier

Higher Level Teaching Assistant

Jo Hibbert

Head of Physical Education

Dave Hill

Learning Support Assistant

Jane Hillis

Library Manager

Karen Hobbs

Senior Science Technician

Lucy Hodgson

Head of Chemistry

Kirsten Holland

Deputy Headteacher/ Science Teacher

Jenny Hollow

Administrator

Hannah Holt

Dance Teacher / Cover Supervisor

Emma Hosgood

Teacher of Science

Terri Hunt

Teaching Assistant

Gill Hutchings

Learning Support Assistant

Uxia Iglesias-Fuertes

Languages Teacher

Wendy Ilderton

PSRE Teacher

Sarah Jackson

Science Technician

Gareth James

Head of English

Harriet John

Director of Sixth Form Studies / Maths Teacher

Gareth Jones

PE Teacher / House and Enrichment Co-ordinator

Lucy Jones

English Teacher

Sean Joyce

Head of Social Sciences

David Kenny

DT Teacher

Hannah Kenyon

Assistant Headteacher

Liz Kerr

Head of Modern Foreign Languages

Neil Kirkby

Caretaker

Emma Knight

Second in English

Natalie Lane

Headteacher's PA/Clerk to the Governing Body

Simon Lock

English Teacher

Ruth Marmion

Student Access Co-ordinator / Science Teacher

Kirsty Martin

Head of Social Sciences / Achievement Co-ordinator

Melissa Masters

Administrator

Dean Matthews

Caretaker

George Mitchell

Teaching Assistant

Sam Monk

Second in Physical Education

Ashleigh Moreton

Teacher of Computing and Business Studies

Beth Morgan

Music Teacher

Naomi Morris

Art Teacher

Jon Mortin

Learning Support Assistant

David Mountford

Maths Teacher

Chris  Newland

ICT Technician

James Newton

Second in Science

Isabelle Nicolas

Languages Teacher

Gail Nunn

Finance Manager

Tracy O'Brien

Head of History

Simon O'Connell

Head of Art

Imke Ohlendorf

Higher Level Teaching Assistant

Alan Parsons

Second in Design and Technology

Kelly Peace

Languages Teacher

Alasdair Peachey

Teacher of Science

Stephen Pearce

Teacher of Business Studies / ICT

Abigail Pearson

Art Technician

Colin Penney

Caretaker

Chris Philpott

Head of Mathematics

Louise Pope

Head of PSRE

Helen Robinson

Assistant Head of Modern Languages

Emma Rogers

Senior Administrator

Jane Rogers

Teacher of English

Lucy Rowell

Administrator/Finance Administrator

Kate Rowlands

Deputy Headteacher

Ewan Sanderson

Head of Media

Luke Scully

ICT Technician

Julie Seeley

School Business Manager

Elizabeth Shuttleworth

Head of Geography

Becky Smith

Science Teacher

Tim Sperring

Head of Physics

Elinor Springett

English Teacher

Paul  Stinchcombe

Head of Music

Karen Straw

Assistant Headteacher

Hilary Taylor

Safeguarding & Welfare Manager

Rose Taylor

Geography Teacher

Karin Taynton

Receptionist

Justine Thorley

Art Teacher

Mike  Turner

DT Technician

Daniel Van Grudgings

Head of House Hauteville/PE Teacher

Dionne Vincent

Student Services Administrator

Janice Wade

Science Technician

Lindsey Woodgate

Director of Sixth Form Studies

Jonathan Walford

Head of Science

Louise Whitehead

Exams Officer

Christine Williams

Receptionist

Katie Williams

Attendance Administrator

Jessica Wilson

History Teacher

Ros Yates

Geography Teacher